Comunitatea Open Source CUBRID lansează un nou concurs de programare
În perioada 1-22 iunie, se va desfăşura CUBRID it!, un concurs de programare online ce consta in găsirea unui algoritm şi redactarea codului fie in PHP fie in JAVA pentru o problemă SQL propusa.
Concursul se adresează tuturor programatorilor cu vârsta de peste 18 ani, talentaţi şi pasionaţi, care doresc să îşi demonstreze calitaţile alături de alţi dezvoltatori din lumea întreagă.
Participanţii vor utiliza computerele personale si vor putea uploada solutia problemei printr-un formular de submitere extrem de simplu.
Câştigătorii vor fi selectaţi pe baza mai multor criterii: corectitudinea soluţiei găsite, eficienţa acesteia etc.
Scorul maxim care poate fi obtinut este de 100 de puncte, iar primii 10 concurenţi cu cel mai mare punctaj vor primi unul din următoarele premii:
– Locul 1 – Un Apple iPad 2
– Locurile 2 şi 3 – Un Amazon Kindle
– Locurile 4 şi 5 – O cameră digitală Nikon Coolpix S3100
– Locurile 6-10 – Certificat cadou Amazon în valoare de 50$
În plus, există posibilitatea unor câştiguri şi pentru cei care doresc să se implice activ în promovarea acestui concurs prin postarea de articole referitoare la CUBRID it! pe bloguri, Twitter, Facebook sau forumuri.
– Un Apple iPod
– Certificate cadou Amazon în valoare de 100$
– Certificate Amazon în valoare de 50$
Problema propusa, precum si detalii suplimentare despre CUBRID it! pot fi găsite la www.cubrid.org/cubrid_it
Data limită pentru trimiterea solutiilor este 22 iunie 2011, 12:00 AM GMT.
Câştigătorii vor fi anunţaţi oficial pe www.cubrid.org şi de asemenea prin e-mail/twitter până la 1 iulie 2011.
Mult succes!
Comunicat CUBRID din 9.06.2011